Napsali o miniprasátkách...

 Články, ve kterých se o miniprasátkách píše. A i tady platí, že ne vše napsané je pravda. Články však nijak neupravuji, ačkoliv s něčím souhlasit nemusím. 

Citát Winstona Churchila: "Psi k nám oddaně vzhlížejí, kočky se na nás dívají svrchu, ale prasata na nás pohlížejí jako na sobě rovné."

 Miniprasátka útočí...

18.11.2009 

Titulek je trochu ironický a hodně zavádějící. Omluvou budiž nám to, že vznikl těsně poté, co bulvár detailně popsal, jak se bohatá dědička sítě hotelů Hilton, osmadvacetiletá Paris Hilton svěřila se svými plány hraničícími se zvěřstvím… Rozhodla se totiž adoptovat čuníka… 

Už si od jednoho oregonského chovatele prasat objednala Princeznu Piglette. Nejedná se ale o klasického čuníka, nýbrž o tzv. Royal Dandie, což je nejmenší prasátko na světě.
Je však nutno přiznat, že není sama, co si od tohoto zvířátka slibuje hodně. 

Jsou chytrá, milá a čistotná!

Miniprasátka s váhou kolem deseti kil opravdu přicházejí do módy. Bílá, černá, strakatá, čím menší tím lépe, tím cennější a dražší. Malinké prasátko se v západní části Evropy prodává za několik set eur nebo i více.

Je to prý zvíře chytré, společenské, inteligentní, učenlivé a čistotné, byť asi ne moc fotogenické. Smysl dodržování čistoty ve svém příbytku mají tato prasátka vrozený, nemají potíže ani s osobní hygienou, umí na svůj záchodek stejně jako kočka na misku s pískem. Přestože reklama tvrdí opak, prasátka nejsou zcela vhodná pro trvalé spolužití v bytě. Problémem je jejich hyperaktivita, shánění něčeho dobrého, na čem si pak smlsnou… Jsou tak trochu všežravci, ale nejraději vegetariáni. Chtějí se bavit, hrát si, honit se…
 

Raději dvě než jedno

Má-li prasátko svůj domov na zahrádce a do bytu tak dochází pouze občas a pod dohledem chovatele, je to o hodně lepší řešení. Naučí se i chodit na procházky na vodítku se svým „páníčkem“ (na vodítku je prasátko..).  Pro chov miniprasátek je vhodný venkovní prostor 10 až 15 m2, se zateplenou boudou se závětřím a zastíněním, které v létě chrání před parnem, v zimě před prochladnutím. Tito čuníci mají rádi podestýlku, ale i občasnou koupel, na kterou se naučí. Lépe než jedno prasátko jsou dvě. Což není z naší strany rada škodolibá, ale naopak – přátelská a dobře míněná.
 

Jedli by i víc a častěji

Co jim chutná?  Ovoce, zelenina, ovesné vločky, těstoviny, tráva, obiloviny, chléb, brambory, ale kdyby bylo na nich, „žrádlo“ by byl  mnohem pestřejší a častější. Nikoli jen dvakrát denně, jak doporučuji ti, co nechtějí, aby měla prasátka vinou tloušťky krátký život. Tato mikroprasátka dospívají přibližně ve čtyřech měsících, připouští se po roce, březost trvá 100 až 115 dnů, vrh má kolem 6 kusů, kojení trvá až 6 týdnů, přikrmuje se od 4 týdnů, vrh zůstává s matkou aspoň 8 týdnů. A zábavnými mazlíčky se mohou stát i na patnáct let…

Pokud to dopadne podle plánů Paris Hilton, měla by tedy s Princeznou Piglette oslavit i své třiačtyřicáté narozeniny. V tom věku měl prasátko jako domácího mazlíčka i mužný a charismatický herec Ceorge Cloony. Že by na těch prasátkách přece jen něco bylo?

Zdroj: https://www.padesatpetplus.cz/ 

 

Miniprasátka útočí na české domácnosti

30. prosince 2008
Jsou čistotná, jsou hravá, ale zároveň svéhlavá a vyžadující společnost. Pro toho, kdo se chce při venčení stát terčem pozornosti, ideální společník. 
 
 

Göttingenská miniprasátka jsou nesmírně inteligentní zvířátka a umějí být úžasnými společníky. Na druhou stranu ale majitel musí počítat s tím, že se nechovají stejně jako pes. "Máme doma ještě jezevčíka, na rozdíl od něho náš Hektor není věrným společníkem, je svéhlavý a nutí nás, abychom se mu podřizovali," tvrdí pražská chovatelka Veronika Žáková, se kterou jsme natočili naše video.

Její slova potvrzuje i majitelka prasátka Karkulky, které je už mediální hvězdou s fotografiemi na nejedné titulní straně: "Je důležité nenechat si prasátko takzvaně přerůst přes hlavu. Byla jsem na návštěvě u chovatelky, jejíž prasátko bylo naprosto úžasné, ale její domácnost se stala jeho otrokem. Proto bych poradila všem, kdo o pořízení uvažují: víme, že prase nebude nikdy v pozici podřízenosti, je třeba ale nepřekročit alespoň pozici rovnocenného vztahu s člověkem," radí Martina Katzerová.

Neukojená zvědavost

Kdo s kohoPrasátko je zvědavé a lstivé. Například velmi rychle pochopí, že nesmí otevírat ledničku a samovolně se obsluhovat, přesto to bude stále zkoušet (skoro jako my lidé při půlnočním "Calex Open"). Jakmile ho necháte samotné v bytě, například když půjdete do zaměstnání, pomstí se za samotu tím, že naschvál udělá v bytě nepořádek. Výchovné metody nepomáhají, totéž se bude opakovat pokaždé.

Takto to vypadá u milovníků domácí zvířenyPrasátka vyžadují téměř nepřetržitý kontakt s majitelem - pak jsou úžasná! Svoji inteligenci ale nepoužijí k tomu, aby vám udělala radost. Používají ji téměř výhradně ve svůj prospěch. Přistrčí si židli ke stolu, aby se dostala k jídlu. Posunou si na zahradě lehátko do stínu, když už jim je na slunci horko. Přemístí si do stínu i misku s vodou, aby ji neměla teplou. Bez povšimnutí vniknou do spíže, když ji zapomenete zavřít, nenápadně za sebou zabouchnou dveře a budou hodovat na zásobách.

Cestování v pohodě

Rytí - třetí dílPrasátka dobře snášejí jízdu autem. Pro případ, že by se prasátko zaběhlo, je dobré nechat ho očipovat a hlavně pojistit! Více informací získáte na www.narodniregistr.cz (Národní registr majitelů zvířat) v sekci registrace. Při cestování s prasátkem si dejte pozor na veterinární předpisy pro přesuny prasátek, více na internetových stránkách www.svscr.cz (Státní veterinární správa České republiky).

Sehnat veterináře

Chvíle nedůvěřivého sbližováníJe trochu problém najít prasátku "obvoďáka". Hodně veteriářů nemá s podobnými zvířaty praxi; vzhledem k tomu, že chov miniprasátek není u nás ještě tak rozšířený jako například v Německu, je zkušeností méně. Navíc ne každý městský veterinář specializující se spíše na psy, kočky, křečky či morčata je ochoten oprášit skripta ze školy a hledat nové informace na internetu.

Volba správného lékaře je velmi důležitá, protože i tak banální zákrok jako odběr krve je u prasátka velký problém.

Očkovat dvakrát ročně

Karkulka už má 70 kilogramůPodle dostupných informací by se mělo prasátko očkovat 2x ročně, zapomenout by se nemělo ani na očkování proti července. Proti KMP (klasický mor prasat) a AN (Aujeszkyho nemoc) se v naší zemi neočkuje, protože patříme mezi země, kde se tyto nemoci nevyskytují. Z vlastní iniciativy je možné nechat prasátko očkovat i proti vzteklině. Není to sice nařízeno, ale z preventivních důvodů (kdyby někoho poranilo) je to lepší. Vakcína proti vzteklině kryje očkované prasátko 2 roky. Dále je potřeba prasátko pravidelně odčervovat.

Neméně důležitá je otázka kastrace. Většina majitelů prasátek v zahraničí kastraci doporučuje. U prasátek chovaných jako pet zvířata v USA je kastrace dokonce zákonem nařízena.

U prasečí slečny je třeba rozhodnout se velmi rychle - dokud je malá. Čím je prasečí slečna větší, tím se prodlužuje doba pooperační rekonvalescence a stoupá riziko komplikací. Kastrace  u prasečích slečen se doporučuje hlavně z preventivních důvodů - jsou náchylné k chorobám reprodukčních orgánů. U prasečích kluků na věku zas tak nezáleží. I když čím dřív se rozhodnete, tím líp.

 

Pohyb a střídmá strava

Göttingenské miniprasátko je třeba venčit třikrát denně. Podle veterinářů se doporučuje krmit ho hlavně zeleninou, jako doplněk slouží i granule. Obvykle by mělo dorůstat váhy kolem 20-30 kilogramů, váha ale nakonec může být klidně i vyšší. Velmi totiž záleží na životosprávě a hlavně dostatku pohybu. Není proto výjimkou, když z miloučkého tříkilového dětského prasátka po několika letech vyroste 70kilový cvalík. 

Zdroj: https://hobby.idnes.cz/

 

Módní hit: živé prasátko do kapsy


Kapesní vepříci jsou vážně hodně malinkatí, vejdou se vám do dlaně. Co na to celebrity a modelky? Ty rády sbírají vše, co je maličké, takže předpokládáme, že za chvíli zaplní místa čivav a další malé "havěti" právě minipašíci.

4. března 2009
 
Šlechtění minidruhů zvířat je populární. Existují různí minikoně, minipsi, tak proč ne i miniprasátka? Vždyť jsou tak roztomilá, že by je chtěl každý.

Tento druh miniprasátek je speciálně vyšlechtěn pro pobyt v bytech či uvnitř domů. Moc nevyrostou ani v dospělosti, takže pokud je podobně jako kočky naučíte chodit na suchý záchod, nic vám nebrání v tom je mít doma.

 
/ foto: Richard Austin


Na světě byste nenašli moc druhů miniprasátek, jako jsou tahle. Americká chovatelka Patty Sorensen nabízí hned dva druhy miniprasat: Royal Dandies a Dandie Extremes.

Podle Patty nejsou tato prasátka jen maličkatá a nesmírně roztomilá, ale prý i velice inteligentní, mají sociální cítění a jsou nesmírně přítulná.

 
/ foto: Richard Austin


Minipašík Tetley je malý jako hrneček
O trochu větší, ale přesto ještě v kategorii mini, jsou prasata z farmy v Pennywell v britském okresu South Devon. Ta už dorostou velikosti menšího psa.

Fotograf Richard Austin nafotil spoustu fotek, ale jedním z jeho nejčastěji focených objektů je pašík jménem Tetley, který je vyfocený s šálkem čaje, aby si všichni dokázali představit, jak neuvěřitelně je malý.

 
/ foto: Richard Austin


Lidé z farmy Pennywell říkají, že to dalo hodně práce sehnat všechny minipašíky z celého světa, aby z nich nakonec vyšlechtili tahle miniprasátka. Ale stálo to za to. Minivepři mají úspěch a zájemců je tolik, že ani zdaleka nejde uspokojit poptávku.
 
Lili